Ċipru taxxi korporattivi
Ir-Repubblika Ċiprijotta għolliet it-taxxa korporattiva tagħha għal 15% għall-2026 (minn 12.5%) bħala parti minn riforma usa', iżda żammet il-karatteristiċi distintivi tagħha: l-ebda taxxa f'ras il-għajn fuq dividendi, imgħax jew royalties imħallsa barra l-pajjiż, u eżenzjoni sħiħa għal parti l-kbira tad-dħul mid-dividendi. Il-VAT hija 19%. Kull kumpanija trid tissottometti dikjarazzjonijiet finanzjarji awditjati. Is-sottomissjoni ssir permezz tad-Dipartiment tat-Taxxa.
- 15%Taxxa fuq id-dħul korporattivMiżjuda minn 12.5% għall-2026
- 19%Rata standard tal-VATMnaqqsa: 9% u 5%
- 0–35%Taxxa fuq id-dħulEżenti mit-taxxa sa €22,000
- 0%WHT lil persuni mhux residentiDividendi, imgħax, royalties
- 8.8%Assigurazzjoni soċjali - kull naħaPlus GHS (GESY) 2.9%
- All companiesKontijiet awditjatiAwditu statutorju meħtieġ
Formoli tal-kumpanija u reġistrazzjoni
Kumpanija tiġi inkorporata mar-Reġistratur tal-Kumpaniji; is-sidien ta' benefiċċju jiġu rreġistrati fir-reġistru tal-UBO.
| Forom legali ewlenin | Ltd (privata limitata b'ishma), kumpanija pubblika[4][8]Il-kumpanija privata limitata hija l-għażla default għal ħafna negozji. |
|---|---|
| Kapital azzjonarju minimu | Privata: l-ebda minimu; pubblika: ~€25,629[4][8] |
| Reġistri ta' min anke jħaddem ġodda | Reġistratur tal-Kumpaniji (inkorporazzjoni, UBO) → Dipartiment tat-Taxxa (taxxa, VAT) → Servizzi tal-Assigurazzjoni Soċjali[8][5] |
Rekwiżiti statutorji oħra
Obligazzjonijiet lil hinn mis-sottomissjoni ta' dikjarazzjoni tat-taxxa li kull kumpanija operattiva trid tissodisfa.
| Dikjarazzjonijiet finanzjarji awditjati | Meħtieġa għal kull kumpanija, irrispettivament mid-daqs tagħha[8]Ċipru mhix tas-soltu billi teħtieġ awditu statutorju tal-kumpaniji kollha (imħejji taħt l-IFRS). |
|---|---|
| Ritorn annwali (HE32) | Iffajljat mar-Reġistratur kull sena[8] |
| Sidien ta' benefiċċju | Persuna li tikkontrolla aktar minn 25%[8] |
| Żamma ta' dokumenti | 6 snin[5] |
Taxxa fuq id-dħul korporattiv
| Rata | 15% (mill-2026)[1][5]Miżjuda minn 12.5% bħala parti mir-riforma tat-taxxa tal-2026, f'konformità mat-taxxa minima globali. |
|---|---|
| Dħul minn dividendi | Fil-biċċa l-kbira eżenti[1][5]Il-biċċa l-kbira tad-dividendi riċevuti minn kumpanija Ċiprijotta huma eżenti mit-taxxa korporattiva. |
| Ritorn u pagament | Ritorn sal-31 ta' Marzu tat-tieni sena; żewġ pagamenti provviżorji f'nstallamenti[5] |
Taxxi f'ras il-għajn u dividendi
| Pagamenti lil persuni mhux residenti | 0%[1][5]Ċipru ma timponi l-ebda taxxa f'ras il-għajn fuq dividendi, imgħax jew royalties imħallsa barra l-pajjiż (royalties biss jekk id-dritt jintuża barra Ċipru). |
|---|---|
| Dividendi lil individwi residenti (SDC) | Kontribuzzjoni speċjali tad-difiża ta' 5%[2]Tapplika għal individwi domiċiljati f'Ċipru (imnaqqsa minn 17% għal 5% għall-profitti ta' wara l-2026); residenti mhux domiċiljati huma eżenti. |
VAT (ΦΠΑ)
Pagi: taxxa fuq id-dħul u assigurazzjoni soċjali
It-taxxa fuq id-dħul hija progressiva b'faxxa ġeneruża eżenti mit-taxxa; l-assigurazzjoni soċjali u s-sistema tas-saħħa (GHS/GESY) huma maqsuma bejn min jimpjega u l-impjegat.
| Taxxa fuq id-dħul | 0 / 20 / 25 / 30 / 35%[1][7]Eżenti mit-taxxa sa €22,000 (għola fir-riforma tal-2026); 35% 'il fuq minn €72,000. |
|---|---|
| Assigurazzjoni soċjali | 8.8% min jimpjega + 8.8% impjegat[7]Sa dħul massimu assurabbli. |
| Sistema Ġenerali tas-Saħħa (GHS/GESY) | 2.9% min jimpjega + 2.65% impjegat[7] |
| Pagi minimi | €1,000/xahar[7]Pagi minimu nazzjonali introdott fl-2023 u rivedut perjodikament. |
Taxxi oħra li jħallsu l-kumpaniji
| Kontribuzzjoni speċjali tad-difiża (SDC) | Fuq dividendi passivi, imgħax u kirjiet[2] |
|---|---|
| Riformi tal-SDC tal-2026 | DDD u l-SDC tad-dħul mill-kirjiet aboliti[2]Ir-riforma tal-2026 abolixxiet ir-regoli tad-distribuzzjoni ta' dividendi imputati (DDD) għall-profitti ta' wara l-2026 u abolixxiet l-SDC fuq id-dħul mill-kirjiet. |
| Taxxa fuq qligħ kapitali | 20% fuq proprjetà immobbli f'Ċipru[5] |
| Dazju tal-boll | Fuq ftehimiet, skont il-valur[5] |
Kontabilità u dikjarazzjonijiet finanzjarji
Formoli u preżentazzjonijiet
Kull rikors u rapport rikorrenti li kumpanija tipika tittratta magħhom, x'iqanqluhom, u fejn muru. Il-preżentazzjonijiet fil-ħin tar-reġistrazzjoni u dawk ta' darba huma mmarkati bħala “kull avveniment”.
| Formola | X'inhu | Min jippreżenta | Frekwenza | Skadenza | Ippreżentat lil |
|---|---|---|---|---|---|
TD4 | Ritorn tat-taxxa fuq id-dħul korporattiv[5] | Kumpaniji | annwali | 31 ta' Marzu tat-tieni sena ta' wara | Tax DepartmentTAXISnet |
VAT4 | Ritorn tal-VAT[6] | Persuni rreġistrati għall-VAT | trimestrali | 10 tat-tieni xahar wara t-tliet xhur | Tax DepartmentTax For All |
TD7 / PAYE | Żamma fuq il-pagi u assigurazzjoni soċjali[7] | Min iħaddem kollha | ta' kull xahar | Kull xahar lid-Dipartiment tat-Taxxa u l-Assigurazzjoni Soċjali | Tax Department / SISTAXISnet / SISnet |
HE32 | Ritorn annwali b'dikjarazzjonijiet finanzjarji[8] | Il-kumpaniji kollha | annwali | Kull sena lir-Reġistratur | Registrar of CompaniesRegistrar |
Kalendarju tal-konformità
L-istess preżentazzjonijiet miġburin skont ir-ritmu - x'jirrikorri meta.
TD7 / PAYEKull xahar lid-Dipartiment tat-Taxxa u l-Assigurazzjoni Soċjali
VAT410 tat-tieni xahar wara t-tliet xhur
TD431 ta' Marzu tat-tieni sena ta' waraHE32Kull sena lir-Reġistratur
Sorsi
Referenzi numerati ċitati ma' dan il-profil kollu. Il-liġijiet jorbtu ma' testi konsolidati fir-reġistru uffiċjali.