Malta porezi tvrtki
Malta ima nominalni porez na dobit od 35%, ali sustav potpunog uračunavanja s povratom poreza dioničarima - obično 6/7 poreza - smanjuje efektivnu stopu na raspodijeljenu trgovačku dobit na oko 5%. PDV iznosi 18%, što je drugi najniži u EU. Svako društvo predaje revidirane financijske izvještaje. Predaja ide preko Povjerenstva za poreze i carine.
- 35%Porez na dobitOtprilike 5% efektivno nakon povrata
- 18%Standardna stopa PDV-aSnižena: 12%, 7%, 5%
- 0–35%Porez na dohodakProgresivan, prema statusu
- 0%Porez po odbitku na dividendeSustav potpunog uračunavanja
- 10%Doprinosi za socijalno osiguranje - svaka stranaPoslodavac i radnik
- All companiesRevidirani financijski izvještajiZakonska revizija je obvezna
Oblici društava i registracija
Društvo se osniva u Malteškom registru poslovanja, stvarni vlasnici se prijavljuju u registar stvarnih vlasnika.
| Glavni pravni oblici | Ltd (privatno društvo s ograničenom odgovornošću), javno dioničko društvo (plc)[3][7]Privatno društvo s ograničenom odgovornošću je standardni izbor za većinu poduzeća. |
|---|---|
| Minimalni temeljni kapital | Privatno: 1.165 EUR (20% uplaćeno); javno: 46.588 EUR[3][7] |
| Registracije koje novi poslodavac obavlja | Malteški registar poslovanja (osnivanje, stvarni vlasnici) → Povjerenstvo za poreze i carine (porez, PDV, FSS) → Jobsplus[7][4] |
Ostali zakonski zahtjevi
Obveze izvan predaje porezne prijave koje svako aktivno društvo mora ispuniti.
| Revidirani financijski izvještaji | Obvezni za svako društvo, bez obzira na njegovu veličinu[7]Poput Cipra, Malta zahtijeva zakonsku reviziju svih društava (MSFI ili GAPSME). |
|---|---|
| Godišnja prijava | Predaje se MBR-u na godišnjicu osnivanja[7] |
| Stvarni vlasnici | Osoba koja kontrolira više od 25%[7] |
| Čuvanje dokumentacije | 10 godina[4] |
Porez na dobit
| Nominalna stopa | 35%[1][4]Fiksna stopa od 35% obračunava se na dobit društva. |
|---|---|
| Povrat poreza dioničarima | Obično 6/7 poreza[1][4]Prilikom raspodjele dioničari traže povrat poreza - obično 6/7 na trgovački prihod - čime se efektivna stopa smanjuje na oko 5%. Ostali razlomci (5/7, 2/3) primjenjuju se na pasivni prihod. |
| Izborni fiksni porez (FITWI) | 15% konačno, bez povrata[1][4]Od rujna 2025. društvo može umjesto toga odabrati konačni porez na dohodak po stopi od 15% bez sustava uračunavanja/povrata (FITWI), što obvezuje na najmanje pet godina. |
| Prijava i plaćanje | Devet mjeseci nakon kraja godine (elektronički podnositelji dobivaju produljenje)[4] |
Porezi po odbitku i dividende
PDV
| Standardna stopa | 18%[2][5]Druga najniža standardna stopa PDV-a u EU. |
|---|---|
| Snižene stope | 12%, 7% i 5%[2][5]7%: hotelski smještaj. 5%: električna energija, knjige, medicinski pribor. 12%: određene usluge. 0% za izvoz i isporuke unutar EU. |
| Prag za registraciju | 35.000 EUR (roba)[5]Niži pragovi primjenjuju se na usluge; mali poduzetnici mogu se registrirati kao oslobođeni. |
| Porezna prijava za PDV | Tromjesečno, u roku od 6 tjedana od kraja tromjesečja[5] |
Plaće: porez na dohodak i doprinosi za socijalno osiguranje
Porez na dohodak je progresivan, s različitim razredima za samce, vjenčane i roditelje; poslodavac primjenjuje Sustav konačnog namirenja (FSS). Doprinosi za socijalno osiguranje iznose fiksno 10% za svaku stranu.
| Porez na dohodak | 0 / 15 / 25 / 35%[1][6]Razredi se razlikuju za izračune samaca, vjenčanih i roditelja; neoporezivi iznos primjenjuje se na dnu. |
|---|---|
| Doprinosi za socijalno osiguranje (skupina 1) | 10% poslodavac + 10% radnik[6]Do tjednog maksimuma; poslodavac plaća dodatni doprinos za fond materinstva. |
| Minimalna plaća | Otprilike 221,78 EUR tjedno (dob 18+)[6]Utvrđuje se na nacionalnoj razini i preispituje svake godine. |
| Izvještavanje | FS5 mjesečno; FS3/FS7 godišnje[6] |
Ostali porezi koje društva plaćaju
Računovodstvo i financijski izvještaji
Obrasci i prijave
Svaka ponavljajuća prijava i izvješće s kojima se tipična tvrtka susreće, što ih pokreće i kamo se šalju. Prijave pri osnivanju i jednokratne prijave označene su s „po događaju”.
| Obrazac | Što je to | Tko podnosi | Učestalost | Rok | Podnosi se tijelu |
|---|---|---|---|---|---|
Tax return | Prijava poreza na dobit[4] | Trgovačka društva | godišnje | 9 mjeseci nakon kraja godine | Commissioner for Tax and CustomsCfTC online |
VAT return | Prijava PDV-a[5] | Porezni obveznici upisani u registar PDV-a | kvartalno | Unutar 6 tjedana od kraja kvartala | Commissioner for Tax and CustomsCfTC online |
FS5 | Mjesečna prijava plaća (FSS)[6] | Svi poslodavci | mjesečno | Do kraja sljedećeg mjeseca | Commissioner for Tax and CustomsCfTC online |
Annual return | Godišnje izvješće s računima[7] | Svi poslodavci | godišnje | Na godišnjicu osnivanja | Malta Business RegistryMBR |
Kalendar usklađenosti
Iste prijave grupirane prema ritmu - što se ponavlja i kada.
FS5Do kraja sljedećeg mjeseca
VAT returnUnutar 6 tjedana od kraja kvartala
Tax return9 mjeseci nakon kraja godineAnnual returnNa godišnjicu osnivanja
Izvori
Numerirane reference citirane u ovom profilu. Zakoni vode do pročišćenih tekstova u službenom registru.